Marzec

JESTEM TAKI SAM JAK TY, TYLKO INACZEJ ODBIERAM ŚWIAT! TO TY MOŻESZ SPRAWIĆ, ŻE BĘDĘ W NIM CZUŁ SIĘ LEPIEJ!

(Prze)dziwne miasteczko to projekt edukacyjno - wychowawczy na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przygotowali i przeprowadziliwe wtorek 2 kwietnia uczniowie klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi. Celem jego było przybliżenie mieszkańcom Świnoujścia problemów życia ludzi ze spektrum autyzmu poprzez upowszechnianie wiedzy na ten temat, zabawę, działania sensoryczne mające ukazać sposób funkcjonowania auty styków oraz kształcenie zrozumienia i tolerancji dla zachowań będących wynikiem tego zaburzenia.

Mieszkańcy miasta, jak i sąsiedzi zza granicy ( ulotki i informacje były przygotowane również w j.niemieckim) chętnie włączali się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Mogli przez chwilę doświadczyć na sobie, jakie ograniczenia powoduje autyzm w różnych sferach: postrzeganie, dotyk, słuch, mogli też w artystycznej formie wyrazić swoje emocje, oczywiście, na niebiesko, bo niebieski jest kolorem autyzmu.

Dlaczego miasteczko?

Dobre pytanie. Bo w Polsce żyje ponad 76 tys. ludzi ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Wystarczy na średniej wielkości miasto, a o autyzmie mówi się i wie tak mało, jakby to były pojedyncze przypadki!!! Dlatego projekt. Półroczna praca uczniów, rodziców, nauczycieli. Zdobywanie wiedzy, weryfikowanie danych, obserwowanie i doświadczanie „innego” sposobu funkcjonowania i potrzeba powiedzenia o tym innym. Czy się udało? Tak.

Mimo wichury, która przewracała domy i zrywała informacje ze ścian oraz przeraźliwego zimna uczniowie ugościli w swoim (Prze)dziwnym miasteczku ponad 200 osób w różnym wieku (dorośli, młodzież, dzieci w wieku szkolnym a nawet przedszkolnym).

Wszystkim osobom i instytucjom, które tego dnia”zapaliły się na niebiesko” mówimy: dziękujemy!

I. M-Sz..

ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody „ Dnia Kolorowej Skarpetki”. Tego dnia dzieci z klas I-III i nauczyciele ubrani w tęczowe, wiosenne stroje nie zapomnieli założyć kolorowych skarpetek nie do pary, symbolizujących niedopasowane chromosomy. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z poczuciem, której na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji oraz szacunku wobec osób z Zespołem Downa.
          Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było zdobycie przez klasę 1B I-miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „ Plakat na Kolorową Skarpetkę” zorganizowanym przez SOSW w Świnoujściu.

A.B/-W.
A.Dz..

ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto ąwięto

Dzień Patrona w kl. IV-VIII i gimnazjum

Kliknij na zdjęcie a wejdziesz do galerii zdjęć

Dzień Patrona w kl. I-III

Nasza szkoła nosi imię kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza. Coroczną tradycją "czwórki" są obchody Dnia Patrona. W celu przybliżenia najmłodszym uczniom szkoły postaci patrona oraz utrwalenia wiadomości związanych z naszym nadmorskim regionem w bieżącym roku szkolnym w klasach młodszych obchody zostały rozłożone na dwa dni. Pierwszego dnia uczniowie przypomnieli sobie biografię Mamerta Stankiewicza, następnie rozwiązywali krzyżówkę, w której musieli wykazać się znajomością tematyki marynistycznej. Kolejny zadaniem było wykonanie prac plastycznych: w każdej klasie uczniowie tworzyli wspólna prace poprzez kolorowanie poszczególnych elementów puzzli,a następnie ich ułożeniu. Po zakończonych pracach powstała "morska" galeria.
          Dnia 6 marca uczniowie klas I-III udali się z wizytą do Klubu Garnizonowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zostali oprowadzeni po Salach Tradycji, w których znajdują się eksponaty związane z marynarką wojenną. Uczniowie wzięli udział w interesującej lekcji historii. Dziękujemy Dowództwu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża za umożliwienie odwiedzenia tak interesującego miejsca.
          Dzięki takim dniom uczniowie czują się mocniej związani ze swoją szkołą oraz miastem na stałe związanym z morzem.

M.M.

apel apel apel
apel apel

Prezent od Klubu Rotary Świnoujście

ROTARY

ROTARY ROTARY ROTARY

Niezmiernie miło nam poinformować, że w poniedziałek 11.03. 2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć reprezentantów Klubu Rotary Świnoujście oraz przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Andrzeja Seroczyńskiego. Prezydent Klubu, Pan Mirosław Jędrak uroczyście wręczył Pani Dyrektor czek na kwotę 18600zł, przeznaczoną na sprzęt do Sali Doświadczania Świata. Tak duża suma została uzyskana m. in. dzięki hojnym darczyńcom, którzy podczas XXIV Charytatywnego Balu Rotariańskiego licytowali prace uczniów naszej szkoły. Warto przypomnieć, że Rotarianie już wcześniej wspierali naszą szkołę, fundując nowoczesne pracownie językowe. Mamy nadzieję, że breloczki z Życzulkiem będą sympatycznym dodatkiem do naszych serdecznych podziękowań a następnym razem spotkamy się już w Sali Doświadczania Świata.

P.K.