W Zerówce gościła Pani Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Dzięki tej wizycie dzieci wzbogaciły swoje wiadomości o pracy policjanta oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się po ulicach. Nasz Gość ostrzegał też dzieci przed osobami nieznajomymi. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazały się znajomością znaków drogowych, rozwiązywały zagadki dotyczące ruchu drogowego. Zadawały dużo pytań, ale równiez dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. W podziękowaniu za wizytę zaśpiewały piosenkę i wręczyły laurki.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji w czytelni szkolnej gościł Kubuś Puchatek, który w tym roku skończył 85 lat. Na spotkanie z szanownym jubilatem przyszli wychowawcy i uczniowie klasy 0-II wraz ze swoimi misiami.
Wszyscy zapoznali się z historią pluszowego misia. Mieli możliwość pobawić się z Puchatkiem w ulubioną zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi". Kubuś przygotował też wiele niespodzianek. Dzieci układały puzzle, w "magicznym pudełku" odnajdywały maskotki przedstawiające Kubusia i jego przyjaciół."Naprawiały" również Puchatka dorysowując mu brakujące części.
Drugoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, a potem mieli do wykonania trudniejsze zadania, m. in. krzyżówkę, wykreślankę, kalambury i labirynt.
Na koniec wspaniałej zabawy Kubuś poczęstował dzieci małym co nieco i podarował do pokolorowania rysunek o przygodach bohaterów Stumilowego Lasu.
Dnia 22 listopada (wtorek) odbył się kiermasz ciast i galaretek, na holu głównym ZSP 4. Uczniowie naszej szkoły przynieśli dużo smacznych ciast i kolorowych galaretek. Zainteresowanie było duże. Łącznie zebraliśmy ok. 800 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoce dydaktyczne.
W czwartek, 24. listopada gościliśmy w naszej szkole przedszkolaków. Tego dnia odbył się Międzyprzedszkolny Turniej Jesienny, w którym uczestniczyły sześciolatki z przedszkoli miejskich nr 1, 3, 5, 10 i 11. Spotkanie to było okazją dla dzieci z przedszkoli do poznania środowiska szkolnego. Hasło przewodnie turnieju brzmiało: "Warzywa, owoce zjadamy i dobre humory mamy!". Piękny wystrój sali przypominał o darach jakie daje nam jesień. Podczas spotkania wszyscy świetnie się bawili. Różnorodne konkurencje umysłowe i sprawnościowe wywołały wiele emocji i radości. Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o pierwsze miejsce, bo poziom był bardzo wyrównany. Po trzech dogrywkach pomiędzy przedszkolami nr 3 i nr 10, wygrała reprezentacja z Trójki. Zwycięzcy zdobyli puchar, a pozostałe drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie niespodzianki.
Na koniec turnieju odbyła się część artystyczna dzieci z trzech grup "zerowych", uczęszczających do naszej szkoły. Przedstawiły one inscenizację pt. "Jesienne dary", zaśpiewały piosenki o tematyce jesiennej oraz zatańczyły "Jesienną poleczkę".
Rozpromienione i uśmiechnięte buzie naszych gości świadczyły o udanej wizycie w szkole.
Uczniowie klasy szóstej „d” na swój sposób obchodzili Dzień Nauczyciela i Święto Niepodległości.
W październiku wybrali się na rowerową wycieczkę przez las przy ulicy Nowokarsiborskiej na Paprotno. Tam piekli kiełbaski. Najedzeni i zadowoleni wrócili po południu do domu. Wycieczka była możliwa dzięki towarzystwu mamy Julki. Sam wychowawca to za mało na takich wyprawach.
W listopadzie na wycieczkę pieszą zdecydowało się niewielu uczniów. Mieli wzmocnioną ochronę. Razem z nimi wybrała się pani Katarzyna Kimel, pan Marek Piwowarski i wychowawczyni. Dodatkowo ubezpieczał ich pies pani Kimel – Dizel.
Pan przyrodnik opowiadał ciekawe historie i pokazywał różne rośliny. Pani Kasia była przewodnikiem po lesie. Zaprowadziła wszystkich do swoich koni, a nawet pozwoliła na nich pojeździć. Wszyscy okazali się odważni i spróbowali. Niektórzy z pewną obawą spoglądali na pupilka pana leśniczego, olbrzymiego dzika. Rozsądnie nie podchodzili blisko. Ci którzy chcieli dać mu jabłko rzucali je z daleka. Nikt nie bal się karmić koni i każdy chciał im dać jabłko. Droga powrotna była bardzo malownicza. Najpierw przewodniczka (czyli pani Kimel) poprowadziła wałem wzdłuż granicy a potem przez „Niebezpieczny las”. Na szczęście nic się nikomu nie przydarzyło. Wycieczka trwała trzy godziny a jednak czuło się zmęczenie. Dizel podobno spał cały dzień.
Podobno planowana jest następna grudniowa wyprawa. Dzisiaj jednak możecie zobaczyć zdjęcia z dwóch ostatnich.
Dn. 17 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Policji. Po komisariacie oprowadzał nas p. P. Korkosz. Zapoznał nas z umundurowaniem i bronią policjantów. Każdy miał możliwość przymierzyć czapkę, hełm i dotknąć pistolety i karabiny.
Widzieliśmy cele, w których przetrzymywani są przestępcy. Największe wrażenie wywarł na nas monitoring miasta, na którym mogliśmy obserwować co dzieje się na różnych ulicach Świnoujścia.
Mogliśmy również dokładnie zapoznać się z samochodem policyjnym, siedzieliśmy za kierownicą i za kratami.
Każdy otrzymał w prezencie odblaskową opaskę, nalepkę i zawieszkę na plecak oraz magnes z numerami alarmowymi. My podarowaliśmy nasze rysunki przedstawiające policjantów.
Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.
Dzień 16.11.2011 r. w naszej szkole był dniem Integracji i Tolerancji. Na poziomie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych przebiegał dwuetapowo. W I etapie uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach. Wspólnie podczas „burzy mózgów” wyjaśnili pojęcia INTEGRACJA i TOLERANCJA oraz wykonali „Las przyjaźni” poprzez przyklejenie swojej odrysowanej, wyciętej dłoni do wspólnego pnia. II etap przebiegał pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”. Podczas konkurencji pt. ”Siłownia umysłowa” i „Siłownia sprawnościowa” uczniowie zapoznali się, przypomnieli i utrwalili zasady postępowania w nagłych wypadkach. Całemu przedsięwzięciu przyświecały wszystkim hasła: przyjaźń, koleżeństwo, integracja, tolerancja, radość i pomoc. Dążymy aby te hasła towarzyszyły nam w codziennym szkolnym życiu.
W naszej szkole zawsze uroczyście obchodzimy święta narodowe. Podobnie było w tym roku.93 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy 10.11.2011r. Klasy starsze spotkały się na apelach, na których przypomniano długą drogę jaką odbył nasz naród w drodze do wolności,lirykę patriotyczną oraz pieśni żołnierskie. Uroczystości uświetniły piękne dekoracje przygotowane przez uczniów i nauczycieli.
Coraz więcej dzieci korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci. Korzystanie z Internetu przez dzieci może wiązać się z następującymi kategoriami zagrożeń:
Kontakt z niebezpiecznymi treściami
Dzieci korzystające z Internetu narażone są na kontakt z materiałami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ich psychikę. Do niebezpiecznych treści zalicza się filmy, zdjęcia lub teksty o charakterze pornograficznym, prezentujące przemoc, promujące zagrażające zdrowiu postawy i zachowania, tj. hazard, używki, anoreksję, uczestnictwo w sektach itp.
Niebezpieczne kontakty
Zdecydowana większość młodych internautów korzysta z komunikatorów, czatów i portali społecznościowych. Dzieci zawierają w ten sposób nowe znajomości, co naraża je na możliwość kontaktów z niebezpiecznymi osobami. Przez swoją niewiedzę i łatwowierność młodzi internauci niejednokrotnie stają się ofiarami przestępstw z użyciem Sieci: oszustw, wyłudzeń, włamań komputerowych i innych.
Cyberprzemoc
Cyberprzemoc to nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak np.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe itd. Akty cyberprzemocy przyjmują różne formy: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów oraz podszywanie się w Sieci pod kogoś wbrew jego woli.
Uzależnienie od Internetu
Co dziesiąty internauta w Polsce to dziecko w wieku 7-14 lat (Gemius, Fundacja Dzieci Niczyje 2007). Oprócz wielu zalet, jakie niesie ze sobą używanie Internetu, istnieje też jego ogromna wada – ryzyko uzależnienia się. Problem ten dotyczy szczególnie dzieci, gdyż z racji swojej niedojrzałości uzależniają się dużo szybciej niż dorośli.
W ramach lekcji wychowawczych w klasach 4-5 zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące „Bezpiecznego korzystania z Sieci”. Ideą zajęć było propagowanie bezpiecznego korzystania z Sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod: kreskówek, łamigłówek. Program 3…2…1…Internet jest prezentacją polegającą na pracy grupowej i indywidualnej uczniów przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu 3…2…1…
Internet
Uczniowie klas 4-5 miały okazję poznać najważniejsze zagrożenia internetowe, z którymi mogą się spotkać. Surfowanie po Internecie jest bezpieczne, jeżeli znamy zagrożenia i potrafimy ich unikać.
„A choć ich życia płomień zgasł,
to myśli o nich
są przecież w nas”.
Maria Czerkawska "Zaduszki" (fragm.)
1 listopada kojarzy się nam z grobami, cmentarzem, śmiercią. Tymczasem jest to dzień pełni życia. Kalendarz Kościoła nazywa ten dzień Uroczystością Wszystkich Świętych. A Święci - to ludzie, którzy żyli tak intensywnie, że śmierć otworzyła przed nimi pełnię istnienia. Ale najpierw przeszli przez ziemię, wiedząc, że cel wędrówki jest jednak dalej, poza ziemią.
2 listopada to Dzień Wszystkich Zmarłych, zwany potocznie Zaduszkami. Modlimy się w tym dniu za dusze w czyśćcu cierpiące. Składamy kwiaty, zapalamy znicze, poświęcamy zmarłym chwile wspomnień i dzieje się tak od tysiącleci, bo ludzie zawsze zastanawiali się nad istotą śmierci.
Po to właśnie jest to święto, żebyśmy choć raz w roku w sposób szczególny, cieszyli się ich obecnością i przypomnieli sobie, że i my nie jesteśmy wieczni tutaj na ziemi.
Z tej okazji 6 listopada, podczas Mszy św. o godz. 13-tej,której przewodniczył ks. Artur, dzieci z grupy liturgicznej zaprezentowały program słowno-poetycki pt.:„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Oprócz rozważań i fragmentów wierszy, nie zabrakło stosownych pieśni, które uatrakcyjniły i bardziej pomogły zgromadzonym podczas Eucharystii wiernym duchowo przeżyć czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia.