[Rozmiar: 72374 bajtów]
AktualnościKIERMASZ KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

         Wiosna w powietrzu i Święta tuż, tuż. Z tej okazji w naszej szkole odbył się kiermasz kartek wielkanocnych. Piękne, wielobarwne i starannie wykonane prace można było kupić od 29 do 31 marca (także w dniu wywiadówek). Każda z kartek była wykonana ręcznie przez innego ucznia i przez to niepowtarzalna. Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony rodziców, uczniów i nauczycieli udało się zgromadzić kwotę w wysokości 150 zł. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu RTV do naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy.

Uczniowie i organizatorzykiermasz kiermasz kiermasz kiermasz kiermasz kiermaszWYCIECZKA DO PARYŻA

         W dniach 23-27 marca 2011r. odbyła się wycieczka gimnazjalna do Paryża. Paryż nas zachwycił. Mieliśmy okazję być na Wieży Eiffla i podziwiać widoki z góry, zobaczyliśmy Pałac Inwalidów, Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Zwiedzaliśmy Luwr, Katedrę Notre Dame, Bazylikę Sacre Coeur. Byliśmy również w nowoczesnej dzielnicy La Defense i płynęliśmy statkiem po Sekwanie zachwycając się pięknem Paryża. Wycieczkę zakończyliśmy całodniowym pobytem w Disneylandzie, gdzie również nie brakowało wrażeń i dobrej zabawy. Podczas całego pobytu w Paryżu towarzyszyła nam piękna, wręcz letnia pogoda. Teraz mamy co wspominać :)

M.W.Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejLEKCJA OTWARTA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

         W marcu grupa przedszkolna „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 11 „Tęcza” poznawała zawody, w związku z tym gościła u siebie przedstawicieli poszczególnych zawodów lub odwiedzała ich. W celu poznania zawodu nauczyciela postanowiła odwiedzić naszą szkołę. Brała udział w lekcji matematyki trzeciej klasy gimnazjum, najpierw obserwowała jak wygląda lekcja, jak pracuje nauczyciel z młodzieżą i jak uczniowie biorą udział w lekcji. Następnie każdy przedszkolak dostał swojego opiekuna - gimnazjalistę i mieli do wykonania wspólne zadania. Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu prostych działań i ułożeniu rozsypanki, a drugim zadanie było wycięcie i złożenie bryłki bez użycia kleju. Tak minęła im lekcja. Przedszkolaki byli bardzo zainteresowani przyrządami i pomocami jakimi dysponuje nauczyciel uczący matematyki. Każdy chciał dotknąć i wypróbować. Dzieci podziękowały młodzieży gimnazjalnej za miłe przyjęcie i wspólną pracę słodką niespodzianką. Na zakończenie wizyty w szkole odwiedziły klasę drugą.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejWIELKOPOSTNE ROZWAŻANIA O KRZYŻU

         Ktoś może zapytać jaki sens mają rozważania o krzyżu, który zdobył swoją popularność blisko 2000 lat temu i jego świetność już dawno przeminęła. Przecież to już nieaktualne.
         Otóż jest to temat jak najbardziej na czasie. Nie ma człowieka bez krzyża. Każdy nosi jakiś swój krzyż. W życiu każdego z nas zdarzają się chwile cierpienia, smutku, troski i płaczu. Jako chrześcijanie zostaliśmy wezwani przez Chrystusa, by każdego dnia z nadzieją brać swój krzyż i iść za Mistrzem.
         Aby przybliżyć to przesłanie, 27 marca - w III Niedzielę Wielkiego Postu - dzieci z grupy liturgicznej, w kościele p.w. błog. Michała Kozala, podczas Mszy św. o godz. 13-tej, zaprezentowały wszystkim zgromadzonym w kościele, program słowno - muzyczny pt.: „ Wielkopostne rozważania o krzyżu”. W nawiązaniu do autorytetów Kościoła dzieci ukazały wartość i miejsce krzyża w ich życiu.
         W związku ze zbliżającą się szóstą rocznicą śmierci Jana Pawła II dzieci szczególnie odwołały się do osoby papieża Polaka, do jego słów, nauczania i świadectwa jego życia:
         „ Świadectwo życia Jana Pawła II chyba najmocniej przemówiło do wielu wtedy, gdy choroba i wiek zaczęły powodować słabnięcie Papieża, gdy tracił siły, a każdy krok, gest i słowo stawały się wysiłkiem. To właśnie wtedy objawiła się w Jego osobie sił i moc chrześcijańskiej wiary, która wbrew słabości z nadzieją idzie przez świat z krzyżem. Zdjęcie Papieża przyciskającego do twarzy i serca krzyż Chrystusa obiegło cały świat. A najpiękniejsze i najbardziej przejmujące w tej scenie jest to, że była naturalna i szczera”.
         Nie zabrakło również pięknych i wymownych pieśni przy akompaniamencie gitary, na której zawsze przygrywa nam p. Magda. Całość była wzbogacona prezentacją multimedialną którą przygotował ks. Edward.
         Oby te rozważania jak najgłębiej pozostały w naszych sercach. PAMIĘTAJMY, ŻE KRZYŻ TO ZNAK NASZEJ WIARY, TO ZNAK ZBAWIENIA! Czy wykonujemy go z należytym szacunkiem?

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej21 MARCA W ZERÓWCE

         Dzieci z grupy „0” A i „0” B postanowiły razem ze swoimi wychowawczyniami wyruszyć na poszukiwania Wiosny. W poniedziałek 21 marca – w dzień nadejścia kalendarzowej wiosny wybrały się na spacer po okolicy sprawdzić, czy rzeczywiście dały o sobie znać wiosenne oznaki. Dzieci zaobserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku. Odnalazły Wiosnę w przydomowych ogródkach i w lesie. Znalazły białe, żółte i fioletowe krokusy oraz przebiśniegi. Zaobserwowały również mnóstwo pączków na drzewach i krzewach. Dzieci dowiedziały się również, że zauważone pierwsze wiosenne kwiatki są pod ochroną. Na powitanie Wiosny każde dziecko trzymało w ręku kolorową ozdobę z bibuły. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły, gdzie czekała dalsza część wiosennych zajęć i zabaw.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejW POSZUKIWANIU WIOSNY

         Dziś 21.03.2011 w Pierwszy Dzień Wiosny, wszyscy uczniowie klas 6 pod opieką swoich wychowawców wyruszyli szukać jej w Porcie Handlowym w Świnoujściu.
         W ramach projektu edukacyjnego "Śladami przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" chcieliśmy przyjrzeć się z bliska wielkim statkom i ogromnym dźwigom do ich rozładunku i załadunku, dowiedzieć się czegoś o pracy portowców oraz o historii i teraźniejszości portu.
         W meandry portowego życia wprowadził nas dziadek Pauliny Grochalskiej, który ciekawie opowiedział nam o nabrzeżach portowych: Górników, Hutników, Chemików, Portowców. Genezą ich nazwy stały się towary przeładowywane na nich (węgiel, towary masowe, rudy żelaza, drobnice, biopaliwa). Każde nabrzeże wyposażone jest w dźwigi przeładunkowe: żurawie LIEBHERR, żurawie bramowe, suwnice bramowe, suwnice kontenerowe i inne urządzenia niezbędne w przeładunku np.: przenośniki taśmowe, załadownię wagonów, urządzenia załadowcze statków oraz terminale do obsługi barek.
         Ponadto Port Handlowy Świnoujście eksploatuje Nabrzeże 87 o długości 220 m, zlokalizowane na wyspie Uznam, wzdłuż lewego brzegu Świny.
         Nasz przewodnik P. Suwara bardzo obrazowo opowiadał o ilości towaru przeładowywanego w porcie - za jednym razem 40 tony towaru !!! to tyle co 40 samochodów!! Wywarło to na nas duże wrażenie ale też ogrom dźwigów, statków, przejeżdżających między tym wszystkim wagonów ciągniętych przez silne lokomotywy a wśród tego my.
         Było super! A widok z przeciwnego brzegu Świny nie ma nic wspólnego z tym co dzisiaj zobaczyliśmy i przeżyliśmy stojąc wśród tych portowych kolosów.
         Wychodząc znaleźliśmy również długo oczekiwaną WIOSNĘ pod postacią ślicznych krokusów, które nic sobie nie robiły z sąsiedztwa wielkiego potu, kwitnąc w najlepsze na przyportowym trawniku:)

E.N.Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejKLASA Ic POWITAŁA WIOSNĘ

         21.03. wybraliśmy się na poszukiwanie Wiosny. Z okrzykiem: "Marzanno, Marzanno, Ty śniegowa panno", niosąc zimową kukłę pojechaliśmy autobusem na działki. Tam udało nam się odnaleźć ślady Wiosny. Z uwagą obserwowaliśmy wiosenne kwiaty: hiacynty, przebiśniegi i krokusy, zauważyliśmy również pierwsze pąki na krzewach.
         Z radością pożegnaliśmy Zimę, wrzucając w ogień Marzannę.
         Na działkach oprócz Wiosny czekały na nas miłe niespodzianki. Pan prezes ROD "Paprotka" przepytał nas ze znajomości kwiatów, warzyw i witamin. Odpowiadaliśmy śpiewająco.
         Wyrecytowaliśmy również wiersze o Wiośnie, za co zostaliśmy nagrodzeni nie tylko brawami ale także pięknymi kalendarzami i długopisami.
         Każdy z nas posilił się pysznymi bułeczkami, ciastem i herbatką.
         W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły przynosząc wiosenne kwiaty.

klasa Ic i K.Sz.Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejmagik

18 - 19.O3.2011
MAGICZNA NOC

         Z 18 na 19 marca uczniowie klas drugich tłumnie przybyli do szkoły. Co prawda była to godzina 19.00 a nie 8.00.
         Dzieci zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie po chwili przybyli zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Edukacji pani Janina Śmiałkowska i pani dyrektor Agata Trojan. To one jako pierwsze przeczytały dzieciom baśnie swojego dzieciństwa.
         Nocne czytanie przeplatane było licznymi konkursami i zabawami.
       Około godziny 21.30 głodne nie tylko przygód dzieci udały się na przepyszną kolację przygotowaną przez rodziców. Po kolacji kolejne niespodzianki czyli koncert uczniów szkoły muzycznej pod kierunkiem Krzysztofa Naklickiego. Koncertowali: Ilona Dmochowska, Natalia Matczak, Kacper Baranowski, Paweł Kasprowicz. Dzieci z uwagą wysłuchały kilku utworów. Po muzycznej chwili przyszedł czas na główna atrakcję. W całej szkole zgasło światło a dzieci klasami udały się na nocne zwiedzanie szkoły. Mogły się osobiście przekonać, że nawet przy zgaszonym świetle mury szkoły są bardzo przyjazne uczniom. W kilku klasach czekały na dzieci niespodzianki np. śpiąca królewna, zagadki o bajkach, Kopciuszek, zaszyfrowane wiadomości a na samym końcu, w stołówce szkolnej, ogromne porcje słodkości przygotowane przez rodziców. Po tym słodkim akcencie dzieci udały się do sali gimnastycznej aby przygotować się do snu. Umiliła im to wyświetlona bajka. Około godziny 3 wszyscy już spali.
         Rano wszyscy uczniowie otrzymali Patenty nieustraszonego i po krótkim zakończeniu, i spakowaniu zaczęli się schodzić zaciekawieni nocą i nocnymi wydarzeniami rodzice. Dzieci pełne wrażeń i pozytywnych emocji rozeszły się domów. Ta noc będzie przez nich jeszcze długo wspominana. Ale tez przez gimnazjalistów naszej szkoły, którzy również aktywnie brali udział w przygotowaniu zabawy dla młodszych kolegów.

kliknij na poniższą ikonę, aby obejrzeć zdjęcia z imprezy

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


zobacz również na:
www.eswinoujscie

www.iswinoujscieZakopane 2011 – ZSP4 na nartach

         W sobotę, 12 marca wróciliśmy z ekscytującej, jedenastej, tygodniowej wycieczki w Zakopanem, które ugościło nas sporą pokrywą śniegu. Warunki do uprawiania narciarstwa mieliśmy wyborne. Ekspresowo zaopatrzeni w sprzęt narciarski, grupą 31 osób ruszyliśmy na podbój stoków Nosala.
         początkująca, po kilkudziesięciu minutach nauki, opanowała podstawowe umiejętności narciarskie i mogła z pozostałymi w pełni korzystać z uroków jazdy.
         Technikę jazdy na nartach szlifowaliśmy przez trzy dni, aby wystartować w VI Mistrzostwach ZSP4 w Narciarstwie Alpejskim. Zawody przeprowadziliśmy w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Trasa zjazdu może nie była imponująca, ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i rywalizacja sportowa. Zawodnicy mieli do pokonania na czas trasę ze slalomową. Emocji było sporo, a walka toczyła się o setne części sekundy. Startowało 28 zawodników, a najlepsze miejsca zdobyli:
Grupa zaawansowana (trasa dłuższa):
1. Bartosz Porębski 21,4 s.
2. Aleksandra Kramarz 24,3 s.
3. Lucyna Szulc 24,8 s.
4. Kamil Szadkowski 24,9 s.
5. Marcel Kopaczewski 25,2 s.
6. Agata Piotrowska 26,0 s.

Grupa początkująca (trasa krótsza):
1. Natalia Kozłowska 24,4 s.
2. Bartłomiej Chmielnicki 25,9 s.
3. Weronika Wystub 26,5 s.
4. Joanna Frej 27,2 s.
5. Anna Szymańska 27,4 s.
6. Aleksandra Kowalska 28,0 s.

         Aby poprawić stan naszych umysłów, przeprowadziliśmy wśród osób będących pierwszy raz na wycieczce, wieczorny konkurs wiedzy o sportach zimowych, Podhalu i Tatrach. Test składał się z 11 pytań, a najlepsi byli:
1. Adrian Tamaka 11pkt.
2. Anna Szymańska 10 pkt.
3. Hubert Jakubowski 10 pkt.
4. Bernard Markiewicz 10 pkt.
5. Martyna Sołtysiak 9 pkt.
6. Ola Kowalska 9 pkt.
7. Bartłomiej Chmielnicki 9 pkt.

         Oprócz uroków narciarstwa odwiedziliśmy aquapark, w którym furorę robiły zjeżdżalnie, zwiedziliśmy Zakopane, Gubałówkę, kompleks skoczni narciarskich z Wielką Krokwią. Niezapomniane wrażenie sprawił wjazd na Kasprowy Wierch i cudowne widoki na oświetlone słońcem Tatry.
         Do domu wróciliśmy cali, zdrowi i stęsknieni za szkołą.

Film z wycieczki:
www.youtube.com/watch?v=cQhKghKp9nE

Zapraszamy w przyszłym roku.
Nauczyciele wychowania fizycznego:
Dariusz Wyszyński i Wojciech KramarzKliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej„Czyste powietrze wokół nas”

         Program „Czyste powietrze wokół nas” został przeprowadzony w Zespole Szkół Publicznych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w miesiącach od października do grudnia 2010 roku. W programie brało udział 45 dzieci 5 i 6 letnich. Program był realizowany przez nauczycielkę Izabellę Andryszak i Ewę Gańską. Celem programu było poznanie źródeł dymów w środowisku, uświadomienie dzieciom szkodliwości dymu papierosowego i skutków palenia papierosów.
         Dzieci podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych, poprzez zabawy, rozmowy, wycieczkę i rysunki dotyczące powyższego tematu dowiedziały się, w jaki sposób dym może szkodzić człowiekowi i środowisku. Dowiedziały się również, że nikotyna jest niebezpieczną substancją, a palenie niczemu nie służy. Dzieci wykonały znaczki, które wskazywały, że w określonych miejscach obowiązuje zakaz palenia. Poznały również historię o Dinusiu – maskotce programu oraz nauczyły się śpiewać o nim piosenkę.
         Dzięki temu programowi dzieci zwiększyły swoje kompetencje w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz radzenia sobie w sytuacjach, w których dorośli palą przy nich papierosy. Uświadomiły sobie, że osoby palące to nie są źli ludzie z charakteru. Zwiększyła się również ich wrażliwość na szkodliwość dymu papierosowego oraz poszerzyły wiedzę na temat skutków palenia papierosów.
         Realizując ten program profilaktyczno-wychowawczy, pomagamy dzieciom zrozumieć, dlaczego należy dbać o czyste powietrze wokół nas, co sprawia, że środowisko jest tak zanieczyszczone. W celach utrwalających ten temat dzieci wykonały różne prace plastyczne różnymi technikami.
         Uroczyste zakończenie z realizacji programu miało miejsce w naszej szkole w piątek 11 marca w czytelni z udziałem pani wicedyrektor Elżbiety Kubickiej oraz zaproszonych gości z Urzędu Miasta (Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej). W tym czasie zostały wręczone upominki dla dzieci, a dla nauczycielek prowadzących zerówkę pamiątkowe dyplomy.

I.A. i E.G.Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznejkiermaszkiermasz

         W czwartek 10 marca 2011 uczniowie klasy 6c postanowili zebrać fundusze na zakup słuchawek do komputerów w czytelni szkolnej.
         Pod opieką p. Edyty Nowickiej i p. Barbary Piekielskiej zorganizowali na ten cel kiermasz ciast i galaretek. W ten słodki sposób zebrali kwotę 315 zł, za którą zakupią potrzebny w czytelni sprzęt dostępny dla wszystkich uczniów szkoły. Bardzo dziękujemy za wsparcie naszej akcji i zapraszamy już niebawem do przetestowania nowych słuchawek ;)

Uczniowie klasy 6c wraz z opiekunkami.
8 marca - DZIEŃ KOBIET

Vc

dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet


Ic

dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet dzień kobiet


Kliknij na obrazek, Sześciolatek w szkole

Kliknij na obrazek, Sześciolatek w szkole

Kliknij na obrazek, aby pobrać informację o programie SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Kliknij na obrazek, CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Używkom mówię Nie
GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC?

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Projekt edukacyjny

Projekt edukacyjnyProjekt edukacyjny

Projekt europejski

Projekt europejski


Kliknij na obrazek, Bezpieczne wakacje

Projekt edukacyjny


Klub Kubusia Puchatka

Zawsze Bezpieczni

Strona znajduje się na serwerze firmy "Multimedia Polska-Południe S.A"
copyright© by Kamilla Szczucka